پاکسازی هوای آلوده شهرها با معماری‌های عجیب/ برج درختی و سایبان حبابی

سیاست های ترامپ چه اثری بر استارتاپ های انرژی پاک خواهد داشت؟
۱۳۹۶-۰۴-۲۱

پاکسازی هوای آلوده شهرها با معماری‌های عجیب/ برج درختی و سایبان حبابی

به گزارش خبرنگار مهر، ابتکارات زیست محیطی دانش پژوهان در این زمینه ، ساخت توربین های بادی، استفاده از پانل های خورشیدی، ساخت خودروهای برقی را به ذهن متبادر می کند اما این روزها مبتکران و مهندسان معماری پا را از این نیز فراتر گذاشته و سعی کرده اند با طراحی ساختمانهای نوین و عجیب گام متفاوت تری را در پاکسازی هوای شهرهای آلوده بردارند.

* برج درختی در هند

در جدیدترین این طراحی ها می توان به طرح یک شرکت معماری دانمارکی به نام ۳XN اشاره کرد که قصد دارد با ساخت دو برج چند منظوره مسکونی پایدار به مبارزه با آلودگی هوا در بمبئی هند برود.

این طرح که “برج های درختی” نام دارد، از نظر ظاهری شبیه درختان در هم تنیده است و به لطف باغ های عمودی که اندازه شان قابل تغییر است و می توانند هوای محلی را پاکسازی کنند واقعا مانند درخت عمل می کند.

در طبقات  پایین برج های درختی فضای تجاری تعبیه می شود و سپس برج قد کشیده و برای شکل دادن آپارتمانهای مسکونی، نازک شود.

در این برج ها ۲۷۳ آپارتمان در نظر گرفته شده و هر کدام دستکم دو منظره مختلف را خواهند داشت که عمدتا یکی رو به شما و دیگری رو به غرب است.

هر برج ۱۳۶ متر طول دارد و در کل یک زیر بنای ۷۷ هزار متر مربعی را در ۳۸ طبقه شکل می دهد.

از جمله مزایای این پروژه که از طبیعت الهام گرفته است یک نمای جدید است که گفته می شود گرمای ناشی از تابش مستقیم خورشید را می گیرد و تهویه طبیعی را به بالاترین سطح می رساند.

علاوه بر این، در بخش های پایینی برج ها، محلی برای ایجاد دو هزار و ۵۰۰ متر مربع باغ عمودی در نظر گفته شده که می تواند میزان دی اکسید کربن محلی را در کاهش داده و هوای اطراف برج را پاکسازی کند.

این پروژه که کلنگ احداث آن زده شده است قرار است در سال ۲۰۱۷ به پایان برسد

* تنفس هوای پاک در حباب های سبز 

یکی دیگر از این طراحی های ابتکاری حباب های سبز است که می تواند در شهرهای آلوده هوای پاک تولید کند.

شرکت معماری انگلیسی  Orproject  ساخت یک سایبان مهر و موم شده را برای شهر پکن پیشنهاد کرده است که با هوای پاک پر می شود.

در این طرح حباب هایی بر روی باغ و پارک ها ایجاد شده و واحه های می سازد که دما و رطوبت آنها کنترل شده و سلامت است.

Orproject می گوید علاوه بر فراهم آوری محیط هایی سبز و پاک، ساختمانهای اطراف همچنین می توانند به این سیستم هوای کنترل شده حبابی متصل شوند.

آپارتمانها، ادارات، فضاهای خرده فروشی و بویژه تاسیسات پزشکی درمانی می توانند از این ایده وقتی که ایجاد شود سود ببرند.

هندسه این سیستم ساختاری سبک وزن با استفاده از الگوریتمی که ساخت رگها را در برگ و بال پروانه شبیه سازی می کند طراحی شده است.

گرمایش و سرمایش هوای این حباب ها از طریق یک سیستم تبادل گرمایی زمینی انجام می شود. برق مورد نیاز این پروژه نیز از طریق سلول های خورشیدی تلفیق شده در سطح سایبان تولید می شود.

* کاهش آلودگی هوا با پهپاد

چین که بیش از سایر کشورها با آلودگی هوا در شهرهای صنعتی خود دست و پنجه نرم می کند شیوه نوین دیگری را نیز برای مبارزه با این مشکل به بوته آزمایش گذاشته است : استفاده از پهپادهای بدون سرنشین که مواد شیمیایی را بر شهر می پاشند.

دولت چین با کمک شرکت صنایع هوایی چین (AVIC) وسایل پرنده بدون سرنشینی را در فرودگاهی در مرکز استان هوبی آزمایش کرده است.

این پهپاد که پارافویل نام دارد به یک چتر گلایدر مجهز شده و می تواند ۷۰۰ کیلوگرم مواد شیمیایی پاک کننده دود را در شعاع ۵ کیلومتری حمل کند و حتی در صورت وجود دود غلیظ، می توانند در مسیر درست حرکت کند.

این هواپیما که بالهای نرمی دارد نسبت به پهپادهای دارای بال ثابت که برای پاکسازی دود استفاده می شوند ۹۰ درصد کم هزینه تر است.

این پهپاد یک کاتالیست شیمیایی را که با ذرات موجود در دود واکنش نشان می دهد و آلاینده ها را منجمد می کند. سپس این آلاینده ها به زمین می بارند.

*بیلبوردها تصفیه کننده هوا

در حالی که بسیاری از مبتکران و پژوهشگران شیوه های پر هزینه و با بزرگ مقیاس را برای پاکسازی هوای شهرها در نظر می گیرند مبتکران اهل پرو شیوه کاملا متفاوتی عرضه کرده اند: بیلبوردهایی که در کنار مسئولیت اصلی تبلیغات؛ هوای شهرها را نیز تصفیه می‌کنند.

به گفته آنها، یک عدد بیلبورد می تواند کار هزار و ۲۰۰ درخت را در تصفیه هوا انجام دهد یعنی روزانه ۱۰۰ هزار متر مربع از هوای شهرهای شلوغ را تصفیه می کند.

این بیلبورد هوای آلوده را با آب ترکیب کرده و از اصول ترمودینامیک برای حل کردن آلاینده های فعال مانند باکتری ها، غبار و میکروب ها در آب و آزاد سازی هوای تازه و پاک استفاده می کند.

این دانشمندان می گویند بیلبورد آنها توانسته حدود ۵۰۰ هزار متر مکعب هوا را طی یک هفته از ماه مارس تصفیه کرده و ۹۹ درصد از باکتری های هوایی آن را از بین ببرد.

فرایند تصفیه، مداوم است و از آب ۱۰۰ درصد بازیافتی استفاده می کند و انرژی بسیار اندکی مصرف می کند به طوریکه این دانش پژوهان می گویند این بیلبورد هر ساعت حدود دو هزار و ۵۰۰ وات مصرف دارد.

منبع: مهر نیوز

اینترنَت
اینترنَت
مسابقه اینترنتی وب و موبایل ایران (اینترنَت)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *