تاریخچه اپل
۱۳۹۶-۰۳-۳۱
آشنایی با React-Native
۱۳۹۶-۰۴-۰۳

تاریخچه اندروید

اندروید در اکتبر سال ۲۰۰۳ در ایالت کالیفرنیای آمریکا توسط اندی رابین به وجود آمد. دوسال بعد، گوگل سیستم عامل اندروید را به دست گرفت و آن را در سال ۲۰۰۷ تکمیل و معرفی کرد.
بعد از یک سال بود که اولین ورژن کامل اندروید در سال ۲۰۰۸ معرفی شد. اولین نسخه بیشتر کارایی اینترنتی داشت و عملا توانایی رقابت با هیچ سیستم عامل دیگری را نداشت. پس از آن، اندروید ۱٫۱ فقط برای یک گوشی آمد.
در سال ۲۰۰۹ اندروید ۱٫۵ به همراه کرنل ۲٫۶٫۲۷ معرفی شد. این اندروید CupCake (نوعی کیک کوچک) نام گرفت. از مزایای نسخه جدید این بود که سرعت آماده به کار شدن دوربین آن بیشتر شده بود، GPS قدرتمند تری داشت و صفحه کلید مجازی در آن تعبیه شده بود.
و اینجا بود که اندروید سرعت گرفت و در همان سال، دو ورژن دیگر از آن معرفی شد. یعنی ۱٫۶ و ۲٫۰ که به ترتیب Donut و Elcair نام گرفتند.

در ورژن ۱٫۶ قابلیت CDMA و جعبه جستجو اضافه شد.
در نسخه ۲٫۰ نیز قابلیت پشتیبانی از بلوتوث ۲٫۱ و HTML5 اضافه شد.
سیر تکاملی اندروید به نهایت سرعت خود رسید تا جایی که اندروید بر روی کامپیوتر برای تست برنامه نویسان قابل اجرا شد.
در سال ۲۰۱۰ اندروید ۲٫۲ معروف به Froyo (یا ماست یخ زده) معرفی شد که از فلش ۱۰٫۱ پشتیبانی میکرد و ازصفحه کلید جدید با زبان های مختلف بهره میبرد. از قابلیت های جدید به کار رفته در این نسخه، ویجت های جدید بود.
بعد از مدتی با فرا رسیدن دسامبر ۲۰۱۰ نسخه جدیدی به مجموعه اندروید اضافه شد. اندروید ۲٫۳ که Gingerbread یا کلوچه زنجبیلی نام داشت. این نسخه قابلیت استفاده از NFC و تماس اینترنتی را به کاربر میداد. این نسخه هم اکنون نیز در میان کاربران هواداران زیادی دارد. این نسخه بر پایه کرنل ۲٫۶٫۳۵ بود.
قدم بعدی گوگل در اندروید، بازار تبلت ها بود. به همین خاطر اندروید ۳٫۰ با نام Honeycomb یا شانه عسل را معرفی نمود. این ورژن برای صفحه نمایش های بزرگتر بهینه شده بود.
در سال ۲۰۱۱ با ظهور پردازنده های ۲ هسته و ۴ هسته ای برای گوشی های هوشمند، گوگل سیستم عامل جدید وقدرتمند خود را معرفی نمود تا گوشی هایی مثل Galaxy SII علاوه برداشتن سخت افزاری خوب، سیستم عاملی پرقدرت هم داشته باشند. در این نسخه جدید قابلیت تشخیص چهره برای باز کردن قفل یا Face Unlock افزوده شد.
اکنون هنوز سهم بیشتر گوشی های اندروید در دست اندروید ۲٫۳ است. ولی این نسخه نیز به زودی مانند نسخه های ۱٫۵ و ۱٫۶ و ۲٫۰ منسوخ خواهد شد.

اینترنَت
اینترنَت
مسابقه اینترنتی وب و موبایل ایران (اینترنَت)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *